KIEDY SIŁOWNIA w hotelu jest potrzebna?

Tekst: Anna Tafelska, Foto: Pixabay

 

DZIAŁ WELLNESS BARDZO PRĘŻNIE SIĘ ROZWIJA, PONIEWAŻ ŚWIADOMOŚĆ LUDZI W ZAKRESIE DBANIA O ZDROWIE PRZEZ SPORT, DIETĘ I MASAŻE WCIĄŻ ROŚNIE. TENDENCJA TA BĘDZIE SIĘ JESZCZE DŁUGO UTRZYMYWAŁA, DLATEGO ZDECYDOWANIE WARTO INWESTOWAĆ W TEN OBSZAR, PLANUJĄC INWESTYCJĘ HOTELOWĄ.

 

Planując infrastrukturę hotelu resortowego, powinniśmy wykorzystać dobrodziejstwa natury znajdujące się wokół obiektu. Jednak w Polsce pogoda nie pozwala na wszystkie aktywności ruchowe przez cały rok. Warto więc zaplanować strefę do ćwiczeń wewnątrz obiektu, która będzie dostępna niezależnie od warunków atmosferycznych.

Natomiast w hotelu miejskim, biznesowym sale do ćwiczeń są potrzebne, aby nasz gość po całym dniu pracy mógł rozładować stres i emocje.

JAK POWINNIŚMY WYPOSAŻYĆ HOTELOWĄ SIŁOWNIĘ?

Zakres wyposażenia zależy od kilku czynników pozafinansowych. Przede wszystkim należy sobie opowiedzieć na takie pytania, jak:

  • Kto jest klientem docelowym naszej siłowni? Czy ma ona służyć tylko gościom hotelowym, czy też planujemy otworzyć ją dla okolicznych mieszkańców?
  • Jaką powierzchnię mamy do zagospodarowania?
  • Jaki jest profil naszego hotelu? Czy jest to hotel biznesowy, pobytowy, czy resort z szerokim zapleczem rekreacyjnym?

Najczęściej wykorzystywanym sprzętem w hotelowych siłowniach są urządzenia cardio, czyli te do aktywnych ćwiczeń, np. biegania, które przyspieszają pracę serca i podnoszą tętno. Tych zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnej siłowni, nawet małej. Dużym powodzeniem cieszą się bieżnia, maszyna eliptyczna zwana przez wielu „narciarzem”, rowerek stacjonarny oraz wioślarz. W fitness klubach urządzenia te służą głównie do rozgrzewki przed treningiem siłowym lub do treningu odchudzającego. W hotelach te urządzenia stanowią podstawę treningu. Są proste w obsłudze i bezpieczne, jeżeli korzystamy z nich zgodnie z zasadami i regulaminem. Goście nie muszą mieć dużej sportowej wiedzy, aby korzystanie z nich przyniosło im korzyść zdrowotną. Druga grupa maszyn do treningu jest przeznaczona do ćwiczeń siłowych. Tu mamy do czynienia z kolejnym podziałem. Wolno stojące maszyny siłowe do ćwiczeń w wyizolowanych pozycjach są świetne do ćwiczeń wykonywanych przez gości samodzielnie, bez trenera personalnego, lecz zajmują bardzo dużą powierzchnię, którą nie dysponuje większość obiektów hotelowych. Wolne ciężary w połączeniu z ławeczką treningową wykorzystywane są głównie przez osoby bardzo świadome i trenujące regularnie, a ci nie stanowią większości wśród gości hotelowych, więc dedykowane są wąskiej grupie odbiorców. Dodatkowo wolne ciężary użyte w nieodpowiedni sposób mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników siłowni. Rozwiązaniem często zalecanym do hotelowych siłowni jest  wstawienie atlasu, który łączy wiele funkcji w jednym urządzeniu. Na niewielkiej powierzchni możesz zaproponować klientowi szeroki zakres ćwiczeń. Na obudowie maszyny korzystający mają instrukcję, jak wykonać ćwiczenia, co pozwala na wykorzystanie sprzętu przez osoby niemające dużego doświadczenia i wiedzy z tego zakresu. Ciężary użyte do treningu siłowego są  zabezpieczone i zdecydowanie minimalizują zagrożenie. Wybierając sprzęt do siłowni, należy pamiętać o zasadzie, którą kierujemy się, doradzając naszym klientom w każdym zakresie inwestycji w strefy hotelowych SPA. Pamiętaj, że jakość oraz cena produktu i usługi, jaką zaoferujesz swojemu klientowi, zdefiniują Twojego klienta. Jeżeli proponujesz tanie produkty i niskiej jakości sprzęt, nie oczekuj, że zadowolisz klienta z bogatym portfelem i wysublimowanym gustem. Jeżeli więc chcesz uzyskać wysoką cenę za pokój w Twoim hotelu, zadbaj o wysokiej jakości sprzęt również w siłowni.

CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA

 

Warto rozróżnić tu czystość i dezynfekcję. W przypadku siłowni sprzęt powinien być czyszczony  codziennie, a dezynfekowany po każdorazowym użyciu.

Konserwacja to już kwestia indywidualnych zaleceń producenta. Do dezynfekcji wybierajmy preparaty o szerokim spektrum działania na bakterie, wirusy i grzyby, jednak takie, które są bezpieczne  dla skóry człowieka. W nielicznych przypadkach, gdy urządzenia maja elementy wykonane z plexi, należy zwrócić szczególną uwagę na preparat i korzystać tylko z tych, które w opisie mają wskazane takie zastosowanie. W innym przypadku możemy zniszczyć bądź osłabić elementy wykonane z tworzyw. Dodatkowo zachęcam do udostępniania gościom preparatów dezynfekujących, by samodzielnie mogli oni wytrzeć użytkowany sprzęt. Takie rozwiązanie przynosi nam wyłącznie korzyści. Gość ma poczucie bezpieczeństwa i higieny przed użyciem urządzenia, bo może je profilaktycznie zdezynfekować, a my tym samym zmniejszamy zaangażowanie personelu sprzątającego i minimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii.

WSKAZÓWKI DLA INWESTORA I ARCHITEKTÓW

Temperatura w pomieszczeniu ze sprzętem cardio powinna być niższa niż w strefie SPA. Zaplanuj więc oddzielną strefę regulacji temperatury. Salom ćwiczeń często towarzyszy nieprzyjemny zapach, który powstaje na wskutek pocenia się jej użytkowników. Zaplanuj dobrą wentylację pomieszczenia, a jeżeli masz taką możliwość, zaplanuj też otwierane okna.

Strefa siłowni i sprzętu cardio generuje hałas. Odgłos biegającej osoby na bieżni przenosi się wraz z drganiami po podłodze do ościennych pomieszczeń. Zastosuj zatem wygłuszającą podłogę lub ściany, jeżeli sala do ćwiczeń graniczy ze strefą cichych gabinetów SPA itp.

W siłowni muzyka powinna być energiczna i pobudzająca (odwrotnie niż w strefie SPA, gdzie jest spokojna i wyciszająca. Zaplanuj więc oddzielne źródło dźwięku na ten obszar.

WSKAZÓWKI DLA KIEROWNIKA

Nie zapomnij umieścić w strefie siłowni ręcznik papierowy dostępny dla gości, preparat do  dezynfekcji oraz większy kosz na śmieci. W ten sposób klienci będą mogli sami przetrzeć urządzenia przed skorzystaniem z nich albo po nim.

Będą czuć się bezpiecznie, korzystając z urządzeń po innej osobie, mogąc je przed użyciem  dezynfekować. Dodatkowo w ten sposób ograniczysz ingerencję personelu w ciągłe przecieranie i czyszczenie urządzeń. Powinieneś ustalić regulamin siłowni, szczególnie uwzględniając korzystanie z niej przez dzieci. Strefa siłowa lub cardio to przestarzeń, która kusi maluchy, a ich rodzice często nie są świadomi zagrożeń związanych z nieodpowiednim użytkowaniem urządzeń. Nie zapomnij również o przeszkoleniu pracowników SPA z użytkowania urządzeń na siłowni.

W profesjonalnych fitness klubach pracują profesjonalni trenerzy fitness, podczas gdy w hotelu nie oferujemy usług profesjonalnych trenerów przez cały czas otwarcia strefy do ćwiczeń. Upewnij się wiec, że podczas otwarcia strefy siłowni jest dostępny personel, który umie pomóc gościom ustawić, obsłużyć sprzęt i dać wskazówki, jak z niego korzystać.

 

 

KOMENTARZ EKSPERCKI

Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie zmieniły się preferencje osób korzystających z usług branży  hotelarskiej. Według danych opublikowanych przez portal Hotels.comTM „aktywność fizyczna podczas wakacji stała się ważnym elementem aż dla 79% badanych”. Dotyczy to również pobytów krótszych. Możliwość aktywnego wykorzystania czasu stanowi coraz częściej kryterium wyboru danego hotelu. Obserwuję ten trend od kilku lat – liczba zapytań o konsultacje aranżacji przestrzeni strefy siłowni w powstających obiektach czy zaproszenia do składania ofert na wyposażenie powierzchni zaadaptowanej na „salkę fitness”– systematycznie rosną.

W mojej opinii dobre chęci inwestorów nie zawsze idą w parze z przemyślanym doborem urządzeń. Gość hotelowy ma zupełnie inne oczekiwania od potrzeb od stałego bywalca klubu fitness.

Kręgosłup hotelowej siłowni powinna stanowić strefa urządzeń cardio – bieżnie, maszyny eliptyczne, rowery stacjonarne. Uzupełnieniem tej strefy (jeśli powierzchnia jest wystarczająca) może być wielofunkcyjna brama z obciążeniem stosowym (typu DAP/Kinesis) lub kilka maszyn siłowych skupionych na największych partiach mięśniowych (klatka piersiowa, najszerszy grzbiet, mięśnie nóg, brzucha).

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo użytkownika. Stąd też warto postawić na sprzęt klubowy, komercyjny i unikać wyposażenia z serii „light comercial”. Nie każdy budżet udźwignie jednorazowy, niemały wydatek, jakim jest profesjonalne wyposażenie. Proponuję robić zakupy etapowo lub przemyśleć zakup urządzeń po pełnej regeneracji, z gwarancją.

Paweł Gudaczewski

prezes zarządu GP Koncept sp. z o.o.

www.gpkoncept.pl